Skoči na vsebino
Domov
Iskalnik

Skrb zase, svoje počutje, svoje telo

15. 04. 2025

Živimo v zelo hitrem tempu življenja in predpostavljam, da to sedaj skoraj že vsi vemo. Ne samo to, nekateri so že ali trenutno občutijo tudi posledice tega. Od zdravstvenih težav, slabega počutja, bolečin v mišicah in sklepih, nespečnosti, izgorelosti, kroničnih obolenj, depresije, mehanskih obremenitev hrbtenice in raznoraznih fizioloških dejavnikov tveganja…, idr. Res je, da lahko niso vse posledice stresnega in hitrega načina življenja, v veliki večini pa v Centru za krepitev zdravja opažamo, da je temu tako. V vseh obveznostih in izzivih ki jih ljudje opravljamo iz tedna v teden pozabljamo na najbolj pomembno, skrb zase, svoje počutje, svoje telo, ko opravljamo raznorazne obveznosti, poklice, šolanja,... v dlje trajajočih prisilnih položajih (dolgotrajno sedenje, stoja, odkloni hrbtenice v različnih ravninah). Okolje in oprema za naše delo se vedno bolj prilagaja za našo povečano produktivnost, z raznimi ergonomskimi sedišči, dvižnimi mizami, dvigali, tekočimi stopnicami in trakovi, vse to, da je lahko več dela opravljenega v krajšem času. Kaj pa je bolj pomembno? Oziroma čemu smo dali prednost in to za kakšno ceno? V kolikor ne skrbimo za svoje psihofizično počutje, redno gibanje, katero mora biti seveda prilagojeno posamezniku glede na potrebe in zmožnosti prej ali slej pridemo do istega rezultata – slabega počutja, in zgoraj že opisanih težav. Tukaj bi izpostavila tudi moteno delovanje encima lipoprotein lipaze, ki je odgovoren za presnovo maščob, kar poveča razvoj sladkorne bolezni in debelosti.

Dobra stvar vsega tega je to, da si lahko pomagamo, sami, tukaj in zdaj v vsakem trenutku. V kolikor se večkrat na dan ali v tednu znajdete v dlje trajajočih prisilnih položajih lahko začnete sami s tako imenovanimi aktivnimi odmori (na delovnem mestu, doma, v šoli,…). To so lahko:

-          zelo kratki mikro odmori (30s-2min trajajoči), ki naj bodo izvedeni vsakih 20-30min. Vključujejo naj vaje za razgibavanje, sprostitev oči in prisilnega položaja

Ali

-          krajši aktivni odmori (5-10min), izvedeni vsako uro. Primer: hoja, raztezne in dihalne vaje

Ali

-          Daljši aktivni odmori (15-30min), vsake 2-4ure. Primer takega odmora je daljši sprehod, lažja oblika vadbe in sproščanje.

Ti kratki odmori dokazano zmanjšajo utrujenost in stres za 30-50%, bolečine v hrbtenici in vratu za 20-40%, povečajo produktivnost za 10-30%, zmanjšajo tveganja za bolezni srca in ožilja za 15-35%.

V kolikor niste (še) gibalno aktivni, s tem mislim, da na tedenski ravni ne izvajate vaj za moč, gibljivost, ravnotežje, koordinacijo ali kondicijo, vas k temu ravno tako spodbujam. Začetek aktivnega življenjskega sloga je lahko že samo uvedba zgoraj opisanih aktivnih odmorov, ki so zelo pomembni in koristni. Že dokazano dejstvo, da v kolikor presedimo oz. se zadržujemo v prisilnem položaju 6ur, brez razbremenitve mišic, izniči učinek  60-minutne vadbene aktivnosti, naj bo v razmislek kakšen resničen pomen ima razbremenitev prisilnih položajev. Pomembno pri temu pa je to, da vsak posameznik izbira primerno aktivnost zase, ki je v danem trenutku primerna zanj, glede na izzive, sposobnosti in želje, bodi si z gibanjem na prostem, v telovadnici, ali za pisalno mizo. Vse je mogoče. Srečno!

 

Teja Ferfolja, dipl. kineziologinja
Center za krepitev zdravja (Zdravstveni dom Nova Gorica)