Projekt SOPA - Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola

datum: 04.12.2019

S pomočjo strokovnjakov ZD Nova Gorica do opustitve tveganega in škodljivega pitja alkohola!

Slovenija na svetovni lestvici popitega alkohola na prebivalca, spada v sam vrh držav. K temu rezultatu v veliki meri pripomore tudi dejstvo, da Slovenci živimo v t.i. »mokri kulturi«, kjer je pitje alkohola obravnavano kot del kulture in zato neproblematično. Osnovni namen projekta SOPA (Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola) je zmanjšati tvegano in škodljivo pitje alkohola pri odraslih prebivalcih Slovenije ter vzpostaviti odgovoren odnos do pitja alkohola.

Zato posebej izobraženi strokovnjaki, ki v projektu sodelujejo, posameznikom, ki imajo težave s prekomernim pitjem alkohola, nudijo strokovno pomoč v obliki individualnega svetovanja. S podporo pri opuščanju tveganega in škodljivega pitja alkohola, lahko posameznika posredno zaščitijo pred potencialno izgubo zaposlitve zaradi težav, povezanih z alkoholom. V primeru brezposelnosti pa, s podporo pri opuščanju čezmernega pitja alkohola, posameznika posredno podprejo za prihod na trg delovne sile.

Kdaj govorimo o tveganem pitju? Za zdravo odraslo žensko predstavlja tvegano pitje alkohola, ko popije vsak dan več kot 1 dcl vina ali več kot 2,5 dcl pive ali 1 šilce žganja. Za moške pa je ta količina dvakratna.

LCD - SOPA

Marija Poljanšek, dipl.med.sestra v ZD Nova Gorica: »V ambulanti se s pacienti, poleg ostalega, pogovarjamo tudi o količini zaužitega alkohola; štejemo merice. Pri svojem delu me preseneča, da alkohol ni tema o kateri se ne bi želeli pogovarjati. Vprašanje o alkoholu nemalokrat izzove izpoved, življenjsko zgodbo, tudi izris tragedije posameznika in družine. Preko dela v projektu spoznavam, kako močno prekomerno pitje alkohola vpliva na naše zdravje in posledično celotna življenja. Da je to tema, za katero si je vredno vzeti čas, da je to tema, o kateri se splača govoriti več. Več se pogovarjamo o alkoholu, več ljudi bo preštelo, koliko meric alkohola zaužije in več ljudi bo spilo kakšno merico manj.«

V projektu SOPA na Goriškem sodeluje več deležnikov iz zdravstvenega in socialnega sektorja ter nevladnih organizacij; NIJZ kot izvajalec projekta, svetovalka in psihologinja Centra za krepitev zdravja Nova Gorica (CKZ), referenčne med. sestre, patronažne med. sestre in zdravniki ZD Nova Gorica ter socialne delavke CSD Nova Gorica.

Projekt SOPA sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in Republika Slovenija.

Za več informacij o projektu SOPA in možnostih vključitve v svetovanje, pokličite v naš CKZ Nova Gorica, na telefonsko številko 05 33 83 289 (Tanja Makarovič).

Nina Bizjak, predstavnica za stike z javnostmi Centra za krepitev zdravja