OCT preiskava - Novo v očesni ambulanti

datum: 14.09.2017

OBVESTILO ZA UPORABNIKE

OCT- NOVO V OČESNI AMBULANTI ZDRAVSTVENEGA DOMA

OCT (optična koherentna tomografija) je najsodobnejša tehnologija za pregled očesnega ozadja in roženice. Aparat brez direktnega stika z očesom posname tridimenzionalno sliko očesnih struktur. Na slikah se lepo in natančno pokažejo morebitne bolezenske spremembe.

Pregled z OCTjem je pomemben predvsem pri diagnostiki in zdravljenju bolezni mrežnice in glavkoma.

Preiskava temelji na različni odbojnosti tkiv za koherentno svetlobo. Posamezni sloji očesa se pokažejo v prerezu z ločljivostjo  nekaj mikrometrov, kar je skoraj primerljivo s histološkim prerezom tkiva. Aparat v kratkem času naredi več tisoč prerezov, sestavi 3D sliko, izračuna debelino posameznih slojev mrežnice in prostornino bolezenskih sprememb.

V naši ambulanti uporabljamo vrhunski japonski aparat Nidek Retina Scan Duo, v katerem je OCT kombiniran z visoko resolucijsko klasično kamero za fotografiranje očesnega ozadja. Preiskava traja nekaj minut, širjenje zenic ponavadi ni potrebno, lahko jo naredimo tudi pri otrocih.

Posnetke hranimo na digitalnih medijih, kar je pomembno zaradi spremljanja bolezni.

Danes je OCT standardna preiskava pri obravnavi bolnikov v očesni ambulanti.